Podcast

Posloucháte Trojkařský podcast o aktuálních tématech a víře, jak se s nimi poprat (že se s nimi dá poprat).

Víra versus virus (1)

Kde svítá naděje

 

Jakub Mrázek, vikář CB Trojky a mikrobiolog

Musím se přiznat, že když mi někdo, jako mikrobiologovi, který se celý svůj profesní život zabývá diagnostikou virových infekcí, položí otázku, jak bych řešil současnou situaci, nenapadá mne žádné řešení, které by tazatele potěšilo.

Chceme, aby někdo přišel s řešením, které nám dá naději, že ode dneška, nebo nejpozději od zítřka, bude líp. Virus ale nemá ani srdce, aby s námi soucítil, ani rozum, aby se umoudřil. Řídí se jen biologickými zákony a my je buď budeme respektovat – pak máme nějakou šanci na úspěch, nebo ne. Virus se neohlíží na to, co si myslíme, co je pro nás důležitější nebo jaký životní styl považujeme za naše právo. Nezajímá jej ani náš hlad po svobodě a naději. Porazit jej můžeme jen se stejně chladnokrevnou důsledností, s jakou využívá každé naší chyby.

V tomto smyslu můžeme na pandemii reagovat jen buď chytře nebo hloupě. Výsledek je pak součtem, častěji násobkem, našich rozhodnutí. Průběžné skóre je tragické jak po zdravotní, tak ekonomické stránce. Nastavuje zrcadlo nejen těm, kteří řídí naši zemi populisticky a na efekt, ale také nám všem ostatním, kterým až příliš rychle došla víra, že „společně to zvládneme“. Tatam je jarní solidarita a ochota respektovat jedni druhé. Dokážeme respektovat je ty názory a autority, které nám hrají do našich vlastních karet.

Jak se s tím poprat?

Přestože nyní bojujeme hlavně proti viru (někdo proti protivirovým opatřením), skutečný boj se odehrává na pozadí a zasahuje mnohem hlouběji.

V samém středu nejčtenější knihy lidských dějin ukrývající tisíciletou moudrost se skrývá pravda, jejíž perspektivou můžeme najít skutečnou naději i uprostřed beznaděje. Bible má 1188 kapitol, přesně uprostřed nich se nachází žalm 118, kde v 8 verši stojí toto slovo:

LÉPE UTÍKAT SE K HOSPODINU, NEŽ DOUFAT V ČLOVĚKA

Vkládáš-li naději v lidi – ve vládu, v odborníky, v přátele nebo v sebe sama – bude se Tvá spokojenost či zklamání odvíjet od kvality charakteru a schopností, kterými tito lidé oplývají. Výsledek bude někdy lepší, jindy horší. Vždy to ale bude tak trochu loterie – vždyť konec konců, znáš sám sebe – vsadil bys na sebe vlastní život?

Lepší je utíkat se k Hospodinu, k Bohu. V něm dojdou naděje skutečného naplnění. Tedy – nutno přiznat, ne všechny naděje. Vkládáš-li totiž do kohokoli své naděje, přijímáš s tím také jeho žebříček hodnot. Vkládáš-li naděje do české vlády, budou naplněny s ohledem na hodnoty, které jejich premiér a ministři vyznávají. Ani od sebe nemůžeš čekat, že Tvé naplněné naděje budou lepší, než hodnoty, které žiješ.

Chceš-li vkládat naději v Bohu, pak přijmi také Jeho hodnoty. Pak Tě jiné ztráty tolik nezabolí a to podstatné a nejvzácnější bude uchováno. Vložíš-li dnes svou naději v Hospodina, nejpozději zítra Ti bude líp. Bude pro Tebe snažší respektovat i ta rozhodnutí, která nehrají do Tvých karet, protože v Bohu jsi získal všechny klíčová životní esa – odpuštění, smíření, zbavení pocitů vin a výčitek, bezvýhradné přijetí, lásku a naději na věčný život.

LÉPE UTÍKAT SE K HOSPODINU, NEŽ DOUFAT V ČLOVĚKA

Svět hraje o Tvou pozornost. Je to byznys model všech sociálních sítí i informačních médií. Každá informace, která do nás vstupuje, obrušuje hodnoty, kterým věříme. Hodnoty, které jsme přijali pak určují, u koho nebo v čem ve skutečnosti hledáme naději na jejich naplnění.

Je lepší utíkat se k Hospodinu, než zobchodovat svou pozornost, své srdce i své naděje.
Dřív, než ráno zkontroluješ nové příspěvky na instagramu, facebooku a nasaješ aktuální zprávy z domova i ze světa, uteč se k Hospodinu. Dej mu 30 minut, aby ti ukázal, kterým směrem leží opravdová naděje, která zůstane, i když vše a všichni zklamali.

Další tipy a zkušenosti, co a jak Ti pomohlo lépe se utíkat k Hospodinu, můžete vy sami přidat do komentářů pod příspěvkem. Přidejte svůj oblíbený verš, doporučte skvělou knihu nebo článek, sdílejte svůj příběh.

---

Všechny Trojkařské podcasty najdete na www.cbtrojka.cz nebo podcastových aplikacích.

Série Víra versus virus:

TOP